OCHRANA OZNAMOVATELŮ PROTIPRÁVNÍHO JEDNÁNÍ

Domov Březiny, p. o., v souladu se Směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (dále také jen „Směrnice“), zřídilo vnitřní oznamovací systém, který je určen zaměstnancům Domova Březiny a osobám v pracovním kontextu (dále jen „oznamovatelům“), kteří se o protiprávním jednání v rozsahu působnosti organizace dozvěděli v souvislosti s výkonem své pracovní činnosti a chtějí to oznámit, viz. odkaz.

Formulář oznámení

S blížícím se adventem, k navození vánoční a zimní atmosféry jsme  společně se seniory začali zdobit naše oddělení. Letos jsme se rozhodli s našimi chlapy vyrobit imitaci krbu. Pro výrobu základu krbu posloužila dřevěná paleta. Pomocí kartónu a samolepící tapety jsme dodělali boční stěny krbu a komínu. Seniorky se ujaly zdobení vánočních stromků, větviček a adventních věnců. Také vánočně a zimně nazdobily zákoutí a komody. Ke zdobení si seniorky upekly perník a k němu popíjely horkou čokoládu. Příjemně jsme si všichni užili předadventní čas a těšíme se na přícházející vánoční období.

vanoce1  vanoce2

Více fotografií ve Fotogalerii "Vánoční a zimní zdobení na O1".

Dne 23. 11. 2023 jsme s našimi seniory zavítali do velkého obchodního centra v Ostravě. První zastávkou byly různé druhy obchodů v 1. patře. Uživatelé mohli vidět butik s oblečením, klenotnictví, parfumérie a také vánoční bazárek s věcmi, kde jde celý výtěžek na pomoc do mobilního hospice Ondrášek. Téměř všichni z nás si v obchůdku něco koupili. Poté jsme se přesunuli výtahem na 2. patro, kde si pochutnali na lahodné kávě Americano. Při posezení senioři přemýšleli, co si dají na oběd. Někteří si dali svíčkovou, pizzu nebo také řízek a hranolky. Výlet měl mezi uživateli velký úspěch a budeme se těšit na další takovou návštěvu.

Nov karolna O2 9   Nov karolna O2 8

 

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Nová Karolína O2"

Na konci listopadu 2023 se naše seniorky s aktivizačními pracovnicemi rozhodly přesadit naši mobilní zahrádku. V mobilní zahráce nám přes léto a podzim kvetly muškáty, levandule, astry a vřesy. V tomto období, ale zahrádka již odkvetla, proto jsme do ní zasadily konifery, vánoční hvězdy a pokojové květiny, které nám pokvetou i v zimním období. Také jsme zde vysadily různé cibuloviny, které nám udělají radost zase na jaře.  Celou zahrádku jsme ještě ozdobily ve vánočního stylu, a to pomoci šišek, svíček, dřev obrostlých mechem a světýlek. Některé naše seniorky měly vlastní zahrady, na kterých velmi rádi zahradničily, a proto výsadba mobilní zahrádky je velmi bavila a potěšila. 

 zahradka1  zahradka2

Více fotografií ve Fotogalerii "Zimní mobilní zahrádka".

V pondělí 20. 11. 2023 jsme vyrazili spolu s našimi seniory nasát začínající vánoční atmosféru a nakoupit nové vánoční dekorace, které použijeme na výrobu adventních věnců a výzdobu společných místností. Také senioři si zde koupili vánoční ozdoby na výzdobu svého pokoje. Všichni byli mile překvapení s velkou nabídkou vánočního sortimentu a nádhernou výzdobou obchodů. Nakoupili jsme také sazenice květin a jehličnatých koniferů, které společně zasadíme do naší mobilní zahrádky. Nákupy jsme zakončili malým občerstvením v restauraci, kde jsme si objednali kávu a zákusek.

obi1  obi2

Více fotografií ve Fotogalerii "Vánoční nákupy O1".

Dne 15.11.2023 se na všech odděleních uskutečnily Svatomartinské hody. Společně s uživateli jsme si připomněli svátek Svatého Martina, jeho historii, tradice a pranostiky. Uživatelé např. vzpomínali na draní husího peří, nebo přípravu pečené husy.

Na jednotlivých odděleních bylo připraveno bohaté občerstvení, na jehož přípravě se senioři aktivně podíleli. Společně s aktivizačními pracovnicemi napekli ořechové rohlíčky nebo makové koláče. Jako překvapení byla podávána domácí krůtí paštika s brusinkami, jelítkový prejt nebo krůtí řízečky. Chybět nesmělo tradiční Martinské víno, jehož tradici si uživatelé také připomněli. Na společenské akci panovala veselá nálada. Zpívalo se, tančilo, vykládalo a všem se posezení moc líbilo.

 

 O1   Sv O2 10   Sv O3 5

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,, Svatomartinské hody 2023"

V listopadu jsme se rozhodli se seniory na O1 zavzpomínat na staré časy, když se doma nakládalo kyselé zelí a pekly Svatomartinské rohlíčky. Nejdříve jsme si připomněli, jak naše babičky krouhaly a šlapaly zelí. Poté senioři společnými silami připravené zelí nakrájeli. Chlapi z něj vymačkali šťávu a dámy ho osolily a okmínovaly. Takto připravené zelí naplnili do keramického zelňáku a nezapoměli nalít vodu do žlábku nádoby, aby zelí pomalu kvasilo. Všichni se už těší až zelí vykvasí a budou ho moci ochutnat.

Zárověň se seniorky rozhodly upéct Svatomartinské rohlíčky. Vyrobily si domácí listové těsto a připravily tvarohovooříškovou náplň s rozinkami. Těsto vyválely, nakrájely na trojúhelníky, které potřely připravenou náplní, a nakonec stáčely do rohlíčků. Nezapoměly rohlíčky potřít vajíčkem, aby se upekly pěkně do zlatova. Tyto Svatomartinské rohlíčky budou součastí občerstvení na připravovaném posezení k příležitosti Svátku svatého Martina. 

                                           zeli1

                                   zeli2               zeli3

Více fotografií ve Fotogalerii "Zelí a Svatomartinské rohlíčky na O1".

Dne 8.11.2023 jsme v dopoledních hodinách zavítali do města Havířov na film – One man show. Biografu se zúčastnilo pět seniorů. Po zakoupení lístků jsme se šli usadit a čekali na začátek filmu.

Děj pojednával o životě mladých sázkařů a lidí ve virtuálním světě. Každý z uživatelů měl na film svůj názor.

Budeme se těšit na další návštěvu.

 

Kino Havov O2 3   Kino Havov O2 4

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,, Kino Havířov O2".

3.11.2023 jsme s uživateli zavítali do kulturního domu. Konala se zde výstava spolkové a klubové činnosti. Uživatelé měli možnost vidět taneční kroužek Olšina s jejich krásnými kroji, sbor dobrovolných hasičů a podávání první pomoci, šachetní kroužek, výstavu kaktusů a sukulentů, různé ruční práce a mnoho dalších. Také si mohli během prohlídky sednout a pochutnat si na lahodné kávě a domácím makovém koláči. Všem se výstava líbila.

Vstava O2 2   Vstava O2 7

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Výstava O2".

Začátkem listopadu jsme pro seniory O1 připravili pietní místo ke svátku Všech svatých a Dušiček. Senioři měli možnost si zavzpomínat na své blízké zemřelé, zapálit svíčku a pomodlit se.

Ke konci  týdne dne 3. listopadu 2023 si kaplan Mgr. Ondřej Prokop připravil pro naše seniory bohoslužbu se vzpomínkou na všechny zesnulé. Během mše se zpívaly písně v doprovodu varhan. Na závěr zazněla také společná modlidba.

dusicky1  dusicky3

Více fotografií ve Fotogalerii "Svátek Všech svatých a Dušičky na O1".

 

Naše seniorka paní Věra Kyselová se rozhodla oslavit své životní jubileum se spolubydlícími a zaměstnanci v domově. Aktivizační pracovnice připravily slavnostně stoly a celý sál. Byl objednán nádherný dort, chlebíčky a k přípitku šampaňské. Pozvaní senioři a zaměstnanci s paní Věrkou její kulatiny náležitě oslavili. Velmi jí potěšil společný dárek stříbrný řetízek s přívěskem. Zábava byla velmi veselá, nechyběl zpěv a tanec. 

Verka1  verka2

Více fotografií ve Fotogalerii " Oslava narozenin p. Kyselové".