Za přítomnosti zástupců Moravskoslezského kraje, ředitele Domova Březiny a společnosti Beskydská stavební byla dne 17.7.2021 slavnostně zahájena revitalizace Domova Březiny, který tímto dostane zcela novou tvář. Dva celé zastaralé pavilony půjdou k zemi, místo nich v areálu vyrostou nové čtyři objekty pro komunitní bydlení. Zbylé původní budovy domova se budou rekonstruovat. Rozsáhlá krajská investice začíná v červenci tohoto roku, práce budou trvat přes dva roky, hotovo by mělo být v září 2023. Realizaci investice provede společnost Beskydská stavební, projektantem a autorským dozorem první části projektu je MR Design CZ, u druhé části projektu, tedy u rekonstrukce stávajících objektů, je to společnost DUPLEX, činnost technického dozoru a koordinátora BOZP vykonává společnost CITY INVEST OSTRAVA.

revitelizace 1   revitelizace 6

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Zahájení revitalizace".

Aktuálně je Domov Březiny, p.o. přestěhován  na adrese: Masarykova tř. 900, 735 14  Orlová (areál nemocnice Orlová). Domov se zvláštním režimem je umístěn v hlavní budově nemocnice, Domov pro seniory a kanceláře vedení , pokladny, lékaře a další se nacházejí v bývalé budově LDN v areálu nemocnice. 

Ve čtvrtek 16. 9. 2021 jsme se seniorkami vyrazily na výlet do obce Ostravice v Beskydech, kde jsme navštívily Ráj dřevěných soch. Jde o galerii dřevěných soch, kde místní řezbář Luděk Vančura vystavuje své výrobky. V Biskupské zahradě pod širým nebem je vystaveno více než 100 dřevených soch. Viděly jsme zde nejrůznější druhy zvířat, skřítka Dobbyho, vodníky, ježibaby a další pohádkové postavy. Po prohlídce této krásné galerie jsme se šly projít k řece Morava. V restauraci Myslivna jsme si také pochutnaly na jablečném závinu se zmrzlinou a malinami. Tento podzimní den nádherně hřálo slunce, výlet se velmi vydařil a seniorky si ho moc užily.

sochy1   sochy2

Více fotografii ve Fotogalerii "Ráj dřevených soch".

Spolu se seniory jsme si udělali výlet do Havířova na farmářské trhy. Ten den nám počasí nepřálo, ale to nás neodradilo. Prošli jsme všechny stánky. Senioři byli potěšeni z takové velké nabídky – živé rostliny, med, frgály, pečivo, sýrové speciality, výrobky z ovoce, uzeniny a také řemeslné výrobky. Někteří si také nakoupili. Po prohlídce trhů a nákupu jsme se rozhodli, že si zajdeme na kávu a čaj do blízké restaurace. I přesto, že jsme chodili pod deštníky, se nám výlet líbil a splnil naše očekávání.

k lnku   k lnku 3

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Havířovský farmářský den".

Září je pro nás měsícem konání tradičního vinobraní. Ani letos, kdy jsme přestěhování do nových prostorů, jsme se našeho vinobraní nevzdali.

Aktivizační pracovnice spolu se seniory vyráběli dekorace, aby naše kulturní místnosti vyzdobili.

Dopoledne před vinobraním byla pro seniory připravena bramborová olympiáda. Každý, kdo se chtěl zúčastnit, dostal 5 brambor, škrabku, struhadlo a misku. Kdo měl první hotovo, vyhrál. Byli jsme mile překvapení, jak senioři chtěli zvítězit. Po soutěži se pokračovalo v dalším škrábání a strouhání brambor na naše bramborové placky, které byly občerstvením na vinobraní.

Občerstvení bylo připravené, tak už jen doladit výzdobu. Na okenních parapetech byly ozdobené láhve od vína, korky, hroznové víno, kukuřice, demižóny a další dekorace. Stěny zdobily imitace vinných sudů. Stoly byly krásně prostřeny a plné dobrot, které naši senioři mají rádi. K občerstvení byly připravené jednohubky, koláče a vlastnoručně vyrobené bramborové placky. K pití byl připraven sladký burčák, káva, čaj, limonáda.

Vše je připraveno, můžeme začít. Každý senior byl přivítán chlebem a solí. Naše 2 aktivizační pracovnice Klárka, Dáša a Petra spolu s p. Vodákem a p. Kulou zatančili zahajovací tanec. Pak následovalo vyhlášení vítězů v bramborové olympiádě.

1.místo vyhrál pan KULA, 2. místo paní obsadila p. NOSKOVÁ a 3. místo paní KRAMNÁ. Všichni ocenění byli velmi šťastní, že dostali diplom a něco sladkého.

Na vinobraní byla vždy živá hudba. Nové prostory toto neumožňují, ale my jsme se nechtěli vzdát. Proto jsme mezi námi přivítali dceru od aktivizační pracovnice Dáši. Slečna NIKOL nám přišla zahrát na klávesy a zazpívat. Senioři zpívali spolu s ní a na závěr Nikol zatleskali. Vystoupení se jím líbilo a živá hudba je potěšila. Potom už hrála hudba z CD a tančilo se. Jedli se dobroty, popíjel se burčák a další nápoje. Nálada byla výborná Vinobraní se vydařilo i letos.

 

 hlavn strana   hlavn strana 2

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Tradiční vinobraní 2021".

Pan ředitel našim seniorům často vypráví o své farmě a zážitcích se svými zvířaty. Seniorky projevily zájem se podívat na jeho hospodářství. Pan ředitel je pozval, aby se k němu někdy přijely podívat. Jeho nabídky jsme využili jednoho srpnového dopoledne. Sebou jsme si vzali piknikový koš s uvařenou kávou a bábovkou. Pan ředitel nás přivítal doma ve venkovní pergole a nabídl seniorkám aperitiv a čepované pivo. Společně si všichni pochutnali na bábovce a kávě. Po občerstvení pan ředitel přivolal v ohradě zvířata k plotu, aby mohly seniorky jít za nima. Seniorky si zvířata hladily, mluvily na ně a sledovaly je. Úžásná byla prasata, které pan ředitel nechal lehnout a seniorky si je mohly potom hladit na hřbetu i břichu. Kontak se zvířaty přinesl seniorkám psychickou pohodu. Cítily se štastně a spokojeně. Moc děkujeme panu řediteli za jeho pozvání.

reditel2  reditel1

Více fotografii ve Fotogalerii "Farma pana ředitele".

 

V sobotu 21. 8. 2021 se konala v Ostravě na výstavišti Černá louka Mezinárodní výstava koček. Naše seniorky mají kočky velmi rády a měly zájem se na tuto výstavu podívat. Na výstavu je doprovodily dvě pracovnice, které rovněž kočky milují a dokonce mají doma vlastní šlechtěné kočičky. Součástí výstavy také probíhalo hodnocení  vystavených koček, kdy porodci mezi kočkami procházeli a bodovali je. Na výstavě byly k vidění nejen kočky z celé České republiky, ale také například ze Slovenska a Polska. Výstava byla úžasná, kočičky byly velmi krásné a seniorky si jí skvěle užily. Po vystavě se šly projít ještě na Masarykovo náměstí, kde si daly zmrzlinu a s dobrou náladou se vrátily domů.

kocky1   kocky2

Více fotografii ve Fotogalerií "Mezinárodní výstava koček".

V rámci plánováné rekonstrukce jsme se se všemi seniory přestěhovali do náhradních prostorů v areálu nemocnice v Orlové. Pro příjemné bydlení se snažíme prostředí zútulnit obrázky, pěknou výzdobou a květinami. Naše pokojové květiny už potřebovaly přesadit do nové hlíny, proto jsme je se seniorkami přesadily do nových květináčů. Květiny jsou přirozenou součástí domova a zdobí nám naše místnosti a chodby.

kvtiny1  kvetiny2

Společně se seniorkami jsme šly nakupovat do blízkého obchodu Lidl. Seniorky zaujala pestrost zboží v prodejně, které si prohlížely. Vzpomínaly, že za jejich mládí, nebyly obchody tak hodně zásobeny a výběr potravinových výrobku byl omezen. Překvapila je nabídka různých sýrů, salámů, ovoce, pečiva, mléčných výrobků a pamlsků. Společně vybraly oplatky a zmrzlinu na odpolední posezení. Nákup v obchodním středisku je potěšil a na odpoledne si společně vychutnaly zmrzlinový pohár.

                   lidl1                    lidl2

Více fotografií ve Fotogalerii "Nákup v Lidlu".

V srpnu se stalo již tradicí, že naše seniorky zavařují okurky. Při zavařování společně vzpomínají na dobu, kdy doma zavařovaly. Připomenou jim to také fotografie a předměty, které jim pracovnice ukazují. Pro zavařování okurek si vše předem přichystaly. Nejdřív umyly sklenice, vyvařily víčka a připravily sladkokyselý nálev. Sladkokyselý nálev je z vody, octu, soli, cukru, nového koření, pepře, bobkového listu a hořčičného semínka. Poté očistily okurky, nakrájely mrkev, cibuli a křen. Vše postupně vkládaly do sklenic s koprem a zalily okurkovým nálevem. Nakonec se uzavřené sklenice zavařovaly v hrnci s teploměrem. Ze zavařování byly seniorky nadšené a tato vzpomínková činnost je velice bavila. 

okurky1  okurky2

Více fotografií ve Fotogalerii "Zavařování okurek 2021".